Nie wszyscy mamy tyle szczęścia by mieszkać w budynku z lat dziewięćdziesiątych kiedy myślano o maksymalizacji powierzchni użytkowej, jakości materiałów budowlanych i planowaniu przestrzennym sprzyjającym ergonomii i komfortowi użytkowników. Dbanie o doświetlenie kuchni, oddalenie części sypialnej od dziennej, czy umiejscowienie dużych połaci okiennych tak, by nie nagrzewały się zbytnio, to już zamierzchła przeszłość. Mieszkańcy nowopowstałych budynków nie mają już prywatności, ich kuchnie wstydliwie schowane są w narożnikach pokoi dziennych, a sypialnie z trudem mieszczą łóżka w typie "Queen", nie wspominając już o fanaberii jaką jest dodatkowy mebel. Wszystko to, prowokuje aktualna sytuacja na rynku mieszkaniowym, która niestety z roku na rok staje się trudniejsza. Developerzy, przy obecnych cenach materiałów, oraz rosnących standardach starają się wyprzedzić konkurencję proponując coraz to nowe udogodnienia dla mieszkańców (duże lobby, concierge, siłownia, taras widokowy w każdym mieszkaniu, itd.), ograniczając tym samym powierzchnie istotnych pomieszczeń, jak kuchnia, czy przedpokój.
A dla kupujących, w większości inwestorów rynku mieszkań na wynajem, liczy się atrakcyjność nieruchomości, a niekoniecznie długofalowy komfort mieszkańców.
Jaka jest Twoja sytuacja mieszkaniowa?
0%Moje mieszkanie/mój dom jest w sam raz.
0%Rodzice śpią na kanapie w salonie/dzieci mają wspólny pokój.
0%Mieszkamy w kawalerce. Brak miejsca na powiększenie rodziny.
0%Często pracuję z domu, nie mam prywatności.
You can vote for more than one answer.
Kolosalne ceny nieruchomości sprawiły, że rodziny trzyosobowe wybierają mieszkania jednopokojowe, a te pięcioosobowe gnieżdżą się w mieszkaniach dwupokojowych. Rodzice śpiący na kanapie w pokoju dziennym, by pozwolić starszym dzieciom na prywatność w ich własnych pokojach, to codzienność. Jak więc zaplanować remont, by wyskrobać dwanaście metrów kwadratowych na dodatkowy pokój w i tak już małym mieszkaniu?
Oto kilka sposobów:
1. Potraktuj ściany działowe umownie
Jeśli posiadasz zaktualizowane rzuty mieszkania, wykorzystaj je na tym etapie, a jeśli nie, użyj narzędzia projektowego typu SketchUp (https://app.sketchup.com/app) i dokładnie rozrysuj plan przestrzenny Twojego mieszkania.
Wydrukuj, bądź skseruj swój rzut w skali.
Użyj korektora, by zamazać ściany działowe w całym mieszkaniu, bądź jego części. Jeśli masz wątpliwości, które ściany są nośne, a które działowe, proponuję skonsultować się z fachowcem.
2. Odpowiednie doświetlenie wnętrza.
Rozrysuj nowy podział przestrzeni uwzględniając umiejscowienie okien. Naturalne doświetlenie pomieszczeń jest niezmiernie ważne dla Twojego samopoczucia.
3. Szafy wnękowe są przydatne, ale zabierają sporo miejsca. Na razie nie uwzględniaj ich w planowaniu.
4. Łazienka wcale nie musi mieć okna. Rzecz jasna idealny scenariusz zakłada że je ma, ale jeśli go nie było w pierwotnym planie, albo jeśli próbujesz "rozszerzyć czasoprzestrzeń", to rozrysowując łazienkę kieruj się wyłącznie bliskością instalacji hydraulicznej. Załóż sobie możliwość przesunięcia punktów hydraulicznych o około 50 cm w każdą ze stron (po zakończeniu planowania rozkładu ścian działowych, naniesiesz poprawki, główkując nad możliwościami nie przesuwania instalacji).
5. Czy konieczny jest oddzielny WC dla małej rodziny? Uważam, że nie, ale oczywiście decyzja należy do Ciebie, a pamiętaj, że osobny WC zajmuje dużo więcej powierzchni użytkowej niż taki zintegrowany w łazience.
6. Powierzchnia całkowita a powierzchnia użytkowa
Zmieniając rozmieszczenie pomieszczeń na planie przestrzennym, pamiętaj że powierzchnia całkowita nie jest równa powierzchni użytkowej. Przykładowo:
- jeden metr kwadratowy przeznaczony na szafę wnękową można wykorzystać dwukrotnie dzieląc ją poziomo między pomieszczeniami (przykład poniżej pokazuje wnękę pomiędzy sypialnią a przedpokojem, wykorzystaną w obu tych pomieszczeniach)
- przestrzeń pod skosem dachu poniżej wysokości 140cm nie liczy się do powierzchni całkowitej, a można ją wykorzystać na zabudowę szafy, co zwiększa znacznie powierzchnię użytkową
- przestrzeń pod schodami idealnie nadaje się do zaadaptowania szafy, spiżarni czy toalety.
7. Zignoruj powstałe zakamarki i wnęki - każdy z nich może być sprytnie wykorzystany. Polecamy kontakt ze specjalistą w celu zaprojektowania wnętrza tak, by zastosować wszelkie możliwe rozwiązania na ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni (na przykład na www.your-nook.com/kontakt )
Comments